Czas festiwali

Okres wiosenno-letni to w każdym kraju czas, w którym organizuje się plenerowe festiwale muzyczne. Niektóre z polskich imprez tego typu zyskały już międzynarodową rangę i są chętnie odwiedzane przez melomanów z różnych stron świata.

Tradycja festiwalowa wiąże się głównie z szeroko rozumianą muzyką rockową, choć nie tylko. Słynny festiwal w Sopocie zawsze promował głównie muzykę pop, lecz i tam pojawiały się rockowe akcenty.

Dziś sopocka impreza jest nieco zapomniana i daleko jej do dawnego splendoru. Tam, gdzie główną rolę odgrywają gitary, perkusje i basy sytuacja wygląda znacznie lepiej.

Pozycję szczególną na polskiej scenie festiwalowej zajmuje Przystanek Woodstock, organizowany od lat dzięki determinacji Jerzego Owsiaka. Niegdyś impreza stricte rockowa coraz śmielej sięga po inne gatunki, między innymi hip-hop, elektronikę, a nawet klasykę.

Dobra jest też kondycja festiwalu w Jarocinie – niegdyś wentyla bezpieczeństwa, przez który ujście znajdował młodzieńczy bunt. Obecnie to solidna rockowa impreza, na której nie brak polskich i zagranicznych gwiazd.

Niezastąpionym elementem imprez na świeżym powietrzu są namioty wystawowe Neptunus.