Siano dla królika

Podstawowym pokarmem królika domowego jest siano. Wbrew obiegowej opinii te małe zwierzątka nie powinny jeść ciągle sałaty oraz marchewki. Stanowią one ich przysmaki, ale są zdecydowanie zbyt bogate w witaminy, aby być bazą króliczego jadłospisu.

Natomiast aż 70% całkowitej ilości przyjmowanego przez królika pokarmu stanowić powinno właśnie siano lub też świeża trawa. Nazywane są one króliczym chlebem. Siano i trawa mają w sobie od 22% do 37% czystego włókna, które działa pomocniczo w procesie przesuwania pokarmu przez przewód pokarmowy, gdyż króliki mają go bardzo słabo unerwionego.

Dzięki wysokowłóknistemu pożywieniu żołądek królika cały czas pracuje. Neutralizuje fermentację zachodzącą w jelitach, zapobiega powstawaniu zatorów i nie jest tuczące. Zdarza się, że siano stanowi jedyny pokarm w przypadku uszatych chorób.

Bo oprócz tego, że jest przyjazne dla organizmu to zawiera odpowiednią ilość minerałów i witamin, których obecność jest konieczna w diecie. Pozwalają one utrzymać królikowi lśniącą sierść i ostre zęby.