Alkoholizm przyczyną wielu chorób

Zazwyczaj kiedy spotykamy alkoholika, myślimy przede wszystkim o tym, jak wiele stracił z powodu alkoholu, jak trudno mu się funkcjonuje i jak cierpi kiedy jego ciało tego alkoholu nie otrzymuje. Jednak rzadko kiedy zastanawiamy się nad tym, do jakich jeszcze problemów zdrowotnych może prowadzić uzależnienie od alkoholu. Może myślimy o tym później, kiedy widzimy przed sobą zniszczonego człowieka, jednak mało kto na samym początku zastanawia się nad innymi, negatywnymi skutkami takiego alkoholizmu, zwłaszcza jeśli jest na etapie, w którym wydaje mu się, że bez problemów może go w każdej chwili odstawić.

Co może się przydarzyć?

Warto sobie zdawać sprawę z tego, że alkoholizm w miarę jak będzie się pogłębiał, będzie prowadził do dalszego pogarszania się zdrowia. To oznacza, że wówczas będziemy bardziej narażeni na udar mózgu, co więcej może się okazać, że z powodu uszkodzenia wątroby, pojawi się również problem z nieprawidłowym krzepnięciem krwi. Jeszcze innym schorzeniem z którym muszą się zmagać osoby mające problemy z alkoholizmem jest zanik robaka móżdżku, który odpowiada za utrzymanie równowagi. To właśnie z tego powodu chód osoby uzależnionej od alkoholu staje się niepewny, chwiejny, a taka osoba chodzi z szeroko rozstawionymi nogami. Nie możemy też zapominać, że problemy z alkoholem mogą także prowadzić do uszkodzenia nerwów obwodowych i zaburzeń w przewodzeniu przez nie impulsów.

To też oznacza, że dochodzi do zaburzenia czucia i pojawia się mrowienie.

www.konkurs-rymkiewiczowski.pl

O czym jeszcze musimy pamiętać?

Trzeba również pamiętać, że jeśli ktoś nadużywa alkoholu, to dochodzi do uszkodzenia wątroby. Ona nie potrafi się zregenerować, a co się z tym wiąże pogarsza się praca całego organizmu. U wielu osób uzależnionych występuje również marskość wątroby, już w późniejszym czasie dochodzi również do uszkodzenia mózgu przez toksyny. Uszkodzona zostaje także błona śluzowa przełyku, co w połączeniu z chorą wątrobą będzie prowadziło do powstania żylaków tego narządu. Trzeba się tutaj liczyć również z tym, że może pojawić się rak przełyku, zwłaszcza jeśli poza alkoholem mamy także problemy z papierosami. Sięgając po alkohol musimy pamiętać, że wyniszcza on organizm. Oczywiście nic złego się nie stanie, jeśli raz na jakiś czas wypijemy kieliszek czy dwa.

Jednak jeśli wpadniemy w chorobę alkoholową, jeśli pozwolimy, aby alkohol zawładnął naszym życiem, to może się okazać, że nieuchronnie będziemy schodzili po równi pochyłem, a im dłużej będzie trwał nałóg, tym gorzej będzie funkcjonował nasz organizm i tym więcej różnych chorób będzie go atakowało.