Czy łatwo być dobrym dla przyrody?

Rzadko kto z pełnym przekonaniem deklaruje, że nie zależy mu na dobrym traktowaniu Matki Natury. Dlaczego więc tak niewielu z nas zasila swoje domy korzystając z odnawialnych źródeł energii? Niestety, taka siła tylko pozornie jest darmowa.

Do końca dwudziestego wieku wykorzystywanie takich metod pozyskiwania energii było znacznie droższe niż spalanie paliw kopalnych. Jednak dzięki postępującemu rozwojowi technologii, obecnie możliwości ich zastosowania stają się coraz tańsze.

kamienny fornir z kamienia

Coraz bardziej powszechne staje się również wprowadzanie dotacji, które mają zachęcać społeczeństwo do korzystania z ekologicznych rozwiązań. Warto pamiętać, że zaletą tej energii jest także dbałość o środowisko i zmniejszenie emisji różnego rodzaju zanieczyszczeń.

Energetyka odnawialna wzbudza wiele kontrowersji. Często krytykuje się niebagatelne koszty inwestycji, których trzeba dokonać przed rozpoczęciem korzystania z ekologicznych zasobów.

Bez echa nie może przejść także fakt, iż elektrownie wiatrowe czy słoneczne nie dostarczają wystarczających ilości energii, by móc całkowicie zrezygnować z tradycyjnych elektrowni. Co więcej, uważa się, że w końcowym rozrachunku tego typu rozwiązania nie mają znaczącego wpływu na emisję CO2.