Opieka nad kotem – co trzeba wiedzieć?

Jeżeli wydaje Ci się, że o opiece nad kotem nie trzeba nic wiedzieć, jesteś w dużym błędzie. Podobnie jak o rybki, królika czy psa, o kota także trzeba odpowiednio dbać, aby dobrze czuł się w naszym domu i nie chorował. Oto kilka przydatnych informacji na temat opieki nad kotem.

Przede wszystkim należy nauczyć kota z korzystania z kuwety. Należy ją regularnie sprzątać i zmieniać piasek. Ważne jest także, aby kot miał do niej dostęp o każdej porze dnia i nocy.

Trzeba wiedzieć, że kota nie trzeba karmić tylko karmą, ale że również można podawać mu zwykłe jedzenie. Należy jednak pamiętać, aby nie podawać dorosłemu kotu mleka. Nieświeże mięso i kości to także często popełniane błędy przez właścicieli kotów.

Mogą one poważnie zaszkodzić kotu. Ponadto jeżeli w naszym domu mieszka kot, należy pamiętać o zamykaniu balkonu, gdy w pokoju znajduje się kot. Co więcej, trzeba zamykać okno, gdy wychodzimy z mieszkania.

Dlaczego? W ten sposób uchronimy kota przed nieszczęśliwym wypadkiem. Kot nie przewidzi, że może wypaść z balkonu lub zawiesić się na uchylonym oknie. Ponadto kota należy co jakiś czas kąpać oraz obcinać pazurki, aby nie poniszczył mebli znajdujących się w domu.

Regularnie należy odwiedzać weterynarza i kontrolować stan zdrowia naszego zwierzaka.